Julkaistu: 21. Octoberta 2025

Fazerin Sininen – suomalaisuuden maku ja väri

 

Lapsena kun automatkoilla pysähdyttiin kauppaan tai huoltsikalle, niin salaa toivoin aina, että saisin Maraboun suklaata. Tuota pehmeää ja vaaleaa ruotsalaista maitosuklaata, joka vei kielen mennessään ja jota jouluna mussutin suu täynnä valellen suklaamössöä kylmällä maidolla alas. Mutta silti aivan liian usein minulle ostettiin suomalaisuuden makua, Fazerin suklaata, jonka väri on patentoitu. Se maistuu enemmän raakakaakaolta, se on tummempaa, kuivempaa, mutta suomalaisille samassa niin tärkeää. Kun suomalaisilta kysytään, mikä väri kuvaa heitä parhaiten, vastaus on sininen. Sininen on taivaan ja järvien väri ja myös Fazerin suklaan väri, vaikka itse suklaa on oikeasti tumman ruskeaa.

Karl Fazer perusti konditoriansa Helsinkiin vuonna 1891, mutta vasta vuonna 1922 syntyi se tuote, josta tuli kansallinen symboli. Maitosuklaa valmistettiin sveitsiläisellä reseptillä, mutta sen maku ja nimi juurtuivat nopeasti suomalaisten sydämiin. Pakkauksen väriksi valittiin syvä, puhdas sininen, joka viittasi tuoreen Suomen lipun väreihin. Tuolloin itsenäisyys oli vielä nuori, ja Fazerin sininen kääre toi markkinoille ripauksen ylpeyttä ja juhlavuutta.

Vuonna 1922 rekisteröity sininen väri sai erityisen aseman: Fazer patentoi sen, mikä oli aikanaan poikkeuksellista. Väriä ei saanut kopioida. Se on tunnus, joka erotti Fazerin tuotteet muista. Tämä teki “Sinisestä” enemmän kuin värin: siitä tuli tavaramerkki, jota suojaavat paitsi patenttivirasto myös suomalaisten tunteet. Fazer onkin ollut tarkka siitä, ettei kilpailija voi käyttää samaa sävyä – se kuuluu vain tälle suklaalle.

Vuosikymmenien aikana Fazerin Sininen on säilynyt lähes muuttumattomana. Suklaan resepti, joka perustuu tuoreeseen maitoon ja korkealaatuiseen kaakaoon, on edelleen yksi Fazerin tarkimmin varjelluista salaisuuksista. Sininen kääre puolestaan on pysynyt uskollisena alkuperäiselle, vaikka muotoilua on hienovaraisesti päivitetty.

Fazerin Sininen on myös symbolinen tuote: sitä tarjotaan juhlapöydässä, annetaan lahjaksi ja viedään tuliaisena maailmalle. Monille se on makumuisto lapsuudesta, joulusta tai juhannuksesta. Fazerin Sininen ei ole vain suklaata. Se on osa identiteettiämme ja se yhdistää suomalaisia sukupolvesta toiseen.

Ja juuri lahjaksihan sitä Sinistä aina tuli. Eikö kukaan olisi voinut tutustuttaa meitä lapsia vaikka sveitsiläisten konvehtien maailmaan sen lisäksi, että joka kerta annettiin sitä iänikuista suomalaista suklaata? Onneksi Fazer on ollut luova ja lähtenyt varioimaan tuotettaan säilyttäen sukunäkönsä ja -makunsa. Kokeilut ovat luoneet villejäkin eri makeisklassikoiden yhdistelmiä. Kun seuraavan kerran menette ulkomaille kylään ja haluatte viedä tuliaisiksi jotain makeaa, niin kokeilkaa näiden klassikoiden yhdistelmiä, ne ovat paljon mielenkiintoisempia kuin pelkkä Sininen. Ja onhan se vähän ironista, että meidän tunnetuin makkarammekin on sininen, HK:n Sininen. Ojennan käteni olohuoneen pöydälle tätä kirjoittaessani ja murran palan Fazerin suklaata. Tällä kertaa se on kera kokonaisten pähkinöiden.


21.10.2025